[ad_1]

سری های با کارایی بالا AMD با Zen 3 ادامه می یابد. این تراشه ها سومین یا چهارمین تکرار پردازنده های دسک تاپ مدرن آنها هستند (یا بسته به تعداد افراد) ، 5 ام هستند و سطح چشمگیری از عملکرد را ارائه می دهند. در این قسمت از Upscaled ، نگاه می کنیم که چه چیزی در Zen 3 تغییر کرده است و در واقع چقدر قدرت پردازنده برای کارهایی مانند انیمیشن و ویرایش ویدئو مهم است؟

با ذن 2 ، AMD ایده “chiplets” را ارائه داد: ماتریس های گسسته کوچک که به هم متصل شده و تراشه نهایی را تشکیل می دهند. پردازنده های ذن 2 از تراشه “i / o die” استفاده کردند که انتقال داده را با یک یا دو تراشه “CCD” پردازش می کرد که شامل 8 هسته پردازنده بود. در ذن 2 ، این “ماتریس های پیچیده هسته” یا “CCD” بیشتر به “مجتمع های اصلی” تقسیم شدند – CCX ، که 4 هسته پردازنده را به هم متصل می کند. این سیستم مدولار به Zen 2 اجازه می دهد تا بدون تغییر اساسی در معماری ، از 4 هسته در Ryzen 3 3100 تا 64 هسته 3990X مقیاس بندی کند.

اما طراحی بدون مصالحه نبود. هر CCX 4 هسته ای حافظه پنهان مشترکی داشت و در حالی که انتقال داده بین هسته ها در CCX سریع بود ، بیت های منتقل شده بین CCX تأخیر را اضافه کردند و می توانند سیستم را کند کنند. در ذن 3 ، AMD اساساً CCX و CCD را با هم ترکیب می کند ، تراشه ها را به دسته های 8 هسته ای تقسیم می کند ، همه 32 مگابایت حافظه پنهان L3 را به اشتراک می گذارند. این ، همراه با بسیاری از پیشرفتهای جزئی دیگر ، باید به حفظ جریان داده از طریق CPU بدون ایجاد هرگونه گرفتگی یا قطع شدن کمک کند.

آزمایش ما حاکی از آن است که این نسخه با کارایی پرچمدار 16 هسته ای 5950X سریعترین نتایج تک و چند هسته ای را که در Cinebench (خارج از تراشه های ایستگاه کاری) دیده ایم ، ارائه می دهد. قابل توجه است که او این کار را بدون جهش چشمگیر در مصرف انرژی انجام می دهد. با این حال ، آزمایشات ما همچنین نشان داد که در اکثر برنامه های کاربردی رسانه ای ، بازدهی برای قدرت بالاتر پردازنده کاهش می یابد. تعداد کمی از برنامه ها با 16 هسته مقیاس بندی می شوند و در بسیاری از موارد ، از جمله Adobe و Davinci Resolve ، یک پردازنده گرافیکی قدرتمند می تواند تفاوت بیشتری را در این روزها ایجاد کند. اگر می خواهید قدرتمندترین سیستم ممکن را بسازید ، مطمئناً 799 5950X دلار یک تراشه است که باید به خاطر بسپارید ، اما اگر بودجه ای داشته باشید ، ممکن است پول شما در جای دیگری خرج شود.

برای اطلاعات بیشتر فیلم کامل را مشاهده کنید.

[ad_2]

منبع: shose-news.ir