هوش مصنوعی که مناطق سایه ماه را مطالعه می کند


دانشمندان با کمک هوش مصنوعی موفق شدند از تصاویر گرفته شده توسط مدارگرد شناسایی ماه استفاده کنند و اطلاعاتی در مورد منطقه جنوبی ماه که در سایه است به دست آورند.

همانطور که Phys گزارش می دهد، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به رهبری موسسه فدرال فناوری در زوریخ توانستند مناطقی از ماه را که به طور دائم در سایه هستند با کمک هوش مصنوعی شناسایی کنند. اطلاعاتی که آنها در مورد ویژگی های سطحی این مناطق به دست می آورند به شناسایی مکان های مناسب برای ماموریت های ماه آینده کمک می کند.

آخرین باری که انسان بر روی ماه فرود آمد در سال 1972 (1350) به لطف برنامه آپولو بود. پس از آن، برنامه آپولو ادامه پیدا نکرد. اما اشتیاق به ماه تازه شد. در سال 2020، چین رباتی را به ماه فرستاد و پرچم خود را در آنجا نصب کرد. ناسا همچنین قصد دارد برنامه فضایی آرتمیس را به منطقه قطب جنوبی ماه، احتمالاً بین سال‌های 2025 تا 2028، پرتاب کند. فضانوردان سپس تحقیقات خود را بر روی این منطقه متمرکز خواهند کرد.

به دلیل کج بودن محور ماه، خورشید نمی تواند تمام نواحی ماه را روشن کند، بنابراین لایه های پایینی دهانه های برخوردی هرگز نور خورشید را نمی بینند و در سایه دائمی قرار دارند و همین موضوع باعث جذابیت منطقه جنوبی ماه می شود.

در نتیجه، این مناطق سایه بسیار سرد هستند، حتی سردتر از سطح پلوتو، با دمایی از منفی 170 درجه سانتیگراد تا منفی 240 درجه سانتیگراد، و دمای آنها به صفر مطلق نزدیک می شود.

حتما بخوانید:
جراحی کوچک کردن سینه - دکتر مجید نداف کرمانی

در دماهای بالاتر، یخ خیلی سریع در خلاء فضا به گاز تبدیل می شود. اما در این سرمای شدید، بخار آب و سایر مواد فرار می توانند در داخل یا حتی در خاک ماه به دام افتاده یا منجمد شوند.

این پتانسیل یخی، طبقات سایه‌دار دهانه‌های برخوردی را به مکان‌هایی جذاب برای کاوش تبدیل می‌کند. یخ می تواند سرنخ هایی در مورد چگونگی رسیدن آب به ماه به ما بدهد. فضانوردان آینده به طور بالقوه می توانند از آن به عنوان یک منبع مهم برای مصرف، حفاظت در برابر تشعشع یا به عنوان سوخت موشک استفاده کنند.

این تیم برای تحقیقات خود از تصاویر گرفته شده توسط مدارگرد شناسایی ماه (سفینه فضایی روباتیک ناسا) استفاده می کند. این دوربین بیش از یک دهه است که تصاویری از سطح ماه ثبت می کند. آ

اکنون با کمک هوش مصنوعی، این تیم توانسته است به طور موثری از داده ها برای دیدن مناطقی که قبلا تاریک بودند استفاده کند.

دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل این تصاویر به این نتیجه رسیدند که هیچ آب یخ زده قابل مشاهده ای در مناطق سایه دار ماه وجود ندارد. اما وجود آن از راه های دیگری ثابت شده است. آنها استدلال می کنند که هیچ مدرکی از یخ خالص در سطح ماه در مناطق سایه وجود ندارد، به این معنی که هر یخی باید با خاک ماه مخلوط شود یا در زیر سطح ماه مدفون شود.

نتایج این مطالعه به بررسی جامع مکان‌های فرود آرتمیس و گزینه‌های اکتشاف ماه کمک می‌کند.

این تیم تحقیقاتی تاکنون بیش از شش مکان فرود آرتمیس را شناسایی کرده اند که به طور بالقوه برای ماموریت های آن مناسب هستند.

حتما بخوانید:
آگوست WiFi Smart Lock 50 دلار به Engadget Readers در Wellbots می دهد

با تصاویر جدید، فضانوردان می توانند مکان های خاصی را برای نمونه برداری و ارزیابی توزیع یخ هدف قرار دهند.


ادامه مطلب