ربات نمونه قمری چینی روی ماه فرود آمده است


ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی مواد قمری را در طول مسابقه فضایی در دهه 1960 و 1970 جمع آوری کردند و دانشمندان آمریکایی هنوز هم در حال مطالعه این نمونه ها هستند. در این مدت ، ایالات متحده 382 کیلوگرم گرد و غبار و سنگ ماه را بازگرداند و مأموریت های اتحاد جماهیر شوروی کمتر از نیم کیلوگرم بازگشت.

برنامه این است که ربات چینی Chang’e-5 2 کیلوگرم خاک از ماه بازگرداند. سرپرست ناسا دکتر توماس زوربوچن به چین تبریک گفت در توییتر و از محققان آنجا خواست مطالب جمع آوری شده را با جامعه علمی جهانی به اشتراک بگذارند.

وی گفت: “هنگامی که نمونه های جمع آوری شده روی ماه به زمین بازگردانده می شوند ، امیدواریم همه از فرصت استفاده کرده و این محموله ارزشمند را که می تواند جامعه علمی بین المللی را بهبود بخشد ، مطالعه کنند.”

طبق گزارشات پس از فرود ، Chang’e-5 در 23 نوامبر برای ماه حرکت کرد و قرار است تا روز پنجشنبه به ماژول بازگشت خود بپیوندد. چین در دهه گذشته علاقه زیادی به ماه داشته است ، و گرچه این اولین ماموریت بازگشت آن است ، اما در واقع سومین فرود ماه در این کشور از سال 2013 است. سال گذشته ، Chang’e-4 چین اولین ربات بود که از سمت دور ماه و همچنین اولین کسی که گیاهان را در یک محیط قمری پرورش می دهد. مشابه برنامه آرتمیس ناسا ، چین امیدوار است تا پایان دهه 2030 یک مرکز تحقیقاتی و یک کلنی انسانی روی ماه ایجاد کند.
منبع: shose-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>