دیدن خورشید در آسمان سیاره سرخ یک پدیده نادر است

پیش از این تصور می شد که این منظره از آسمان مریخ که توسط مریخ نورد Perseverance دیده می شود غیرممکن است. مریخ نورد استقامتی ناسا پدیده ای را مشاهده کرد که دانشمندان امید خود را برای دیدن آن در مریخ از دست داده بودند.

در زمین، وقتی شرایط مساعد باشد، کریستال‌های یخ در جو می‌توانند نور خورشید را منحرف کنند و ظاهر یک نقطه درخشان را در دو طرف خورشید یا یک هاله در اطراف آن ایجاد کنند. دانشمندان مدتهاست فکر می کردند که ترفند نوری مشابهی می تواند در سیارات دیگر نیز رخ دهد. اما علیرغم چندین دهه کاوشگرهای روباتیک بر روی سطح مریخ که هزاران عکس بی شماری از آسمان گرفته اند، دانشمندان هیچ نشانه ای از هاله خورشیدی ندیده اند.

مارک لمان، دانشمند سیاره‌شناسی در مؤسسه علوم فضایی، می‌گوید: «تداوم واقعاً ما را با برخی از تصاویری که در ماه دسامبر گرفتیم شگفت‌زده کرد.

خورشید در مریخ است

یخ در آسمان

حتی در زمین، شرایط خاصی برای ظاهر شدن هاله در اطراف خورشید ضروری است. نور خورشید باید با بلورهای یخی مدادی شکلی که در جو زمین در گردش هستند، برخورد کند، معمولاً به شکل ابرهای سیروس در ارتفاع بالا.

اتمسفر مریخ دارای دی اکسید کربن بسیار بیشتری نسبت به آب است، بنابراین اخترشناسان به بررسی میزان بزرگی کریستال های هاله یخ خشک پرداختند، اما این محاسبه با آنچه Perseverance مشاهده کرد مطابقت نداشت. و لیمون و همکارانش به چیز دیگری نگاه نکردند.

آنها بررسی کردند که آیا خود دوربین می تواند حلقه روشن را ایجاد کند یا خیر، اما این ویژگی با چنین مصنوعاتی در تصاویر دیگر مطابقت نداشت. علاوه بر این، این عکس شگفت انگیز بخشی از دنباله ای از پنج تصویر بود که توسط Persistence در سراسر آسمان گرفته شده بود. خورشید و هاله در سه قسمت به یک شکل ظاهر شدند و هر بار در نقطه‌ای از کادر ظاهر شدند. قطعا گرد و غبار نبود. لمان می‌گوید: «ما تصاویر زیادی داریم که به شما نشان می‌دهند از گرد و غبار در آسمان چه ویژگی‌هایی به دست می‌آورید، و مطمئناً می‌دانیم که هرگز هاله‌ای از آن نخواهید داشت.

حتما بخوانید:
توییتر برنامه های مستقل Periscope خود را در ماه مارس پایان می دهد

مطالعه فضای بیگانه

دانشمندان دهه ها را صرف مطالعه جو مریخ کرده اند، هم به عنوان راهی برای درک مریخ و هم به عنوان راهی برای درک جو به طور کلی.

لیمون می گوید: «هر سیاره ای که جو دارد، آزمایشگاهی برای نحوه عملکرد جو است. ما نمی‌توانیم با نگاه کردن به یک مثال و سپس تلاش برای فهمیدن اینکه اگر اوضاع کمی متفاوت بود، چیزی را به طور کامل درک کنیم، و در حالی که ناوگان کشتی‌های در حال چرخش که برای دهه‌ها سیاره سرخ را دور می‌زنند، به خوبی با آن مقابله کرده‌اند. داده های جوی دانشمندان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

وجود هاله‌ها در اطراف خورشید به دانشمندان درباره جو مریخ می‌آموزد، به ویژه اینکه کریستال‌های یخ می‌توانند بزرگ‌تر از بلورهایی باشند که دانشمندان مستقیماً اندازه‌گیری کرده‌اند. اما با تنها یک مثال در دست، لیمون در نتیجه گیری شگفت انگیز تردید دارد.


ادامه مطلب


دیدگاهتان را بنویسید