دانشمندان موفق به تهیه نقشه ای از منابع آب در مریخ شدند

دانشمندان می دانند که یک بار در مریخ اب قبلاً مقدار زیادی از آن وجود داشت، اما با گذشت زمان این آب تبخیر شد و پوسته خشکی روی سیاره به جا گذاشت و حتی اکنون نیز آب مایع کمی در سطح آن وجود دارد. این آب ها آثاری در زمین شناسی سیاره به جا گذاشته اند و اکنون در نقشه آبی آژانس فضایی اروپا (ESA) قرار دارند. مریخ تاریخچه منابع آبی سیاره را به اشتراک گذاشت و به منابع بالقوه اشاره کرد ماموریت های آینده نیز اشاره می کند

با توجه به Digitaltrends، این نقشه از داده های جمع آوری شده توسط دو مدارگرد مختلف مریخ استفاده می کند: ESA Express و مدارگرد شناسایی مریخ ناسا. مدارگردها اطلاعاتی در مورد محل کانی های آب جمع آوری می کنند، سنگ هایی که در گذشته با آب در تعامل بوده اند و موادی مانند خاک رس را تشکیل می دهند. نقشه تهیه شده نه تنها موقعیت این مواد معدنی، بلکه کمیت آنها را نیز نشان می دهد.

نقشه منابع آب در مریخ

یکی از مهمترین یافته های این نقشه این است که مواد معدنی در مریخ غیر معمول نیستند، در واقع صدها هزار ماده معدنی در سرتاسر سیاره وجود دارد. این نقشه برای ارزیابی مکان های فرود بالقوه برای ماموریت های آینده (خدمه دار یا روباتیک) مفید است. یک خدمه انسانی برای یک ماموریت طولانی مدت به مریخ باید به آب دسترسی داشته باشد. لازم به ذکر است که خاک رس برای مأموریت های روباتیک مورد توجه است زیرا خاک رس برای جستجوی نشانه های حیات باستانی عالی است.

حتما بخوانید:
استراتژی نهایی برای داروهای گیاهی

مطالعه نحوه توزیع این مواد معدنی در مریخ نیز به ما در درک تاریخچه این سیاره کمک می کند. محققان هنوز در مورد مدت زمانی که آب مایع در سطح سیاره وجود داشته و دقیقاً چه چیزی باعث از دست دادن آب سیاره شده است بحث می کنند.


ادامه مطلب


دیدگاهتان را بنویسید